Banner
Ana sayfa > Sergi > İçerik

Apple'ın iPhone 7 plus'ı, pil tasarrufu sağlayan OLED ekranı spor yapabilir

May 24, 2016


Japonya merkezli Nikkei haber sitesinde Çarşamba günü bildirilen Apple, 2017 iPhone için bir OLED ekran uygulayabilir.

İPhone yapımcısı, Nikkei'ye göre, 2018'den daha eski olmayan OLED ekranlı telefonları piyasaya sürmeyi planlıyordu, ancak programın ilerisinde ve bir sonraki yıla kadar yükselişe geçecek. Apple'ın 9 ve 5Mac'a göre gerekli ekranları üretmek için Samsung ve LG ile 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamaya yakın olduğu bildiriliyor.


OLED (organik ışık yayan diyot) ekranlar, iPhone'larda halen kullanılan LCD (sıvı kristal ekran) ekranlara göre birçok avantaj sunar. OLED ekranlar LCD'lerden daha ince, daha hafif ve daha esnektir. Güç açısından daha verimlidirler ve tek bir pil şarjından daha fazla faydalanmalarını sağlarlar. Renkler daha canlı, özellikle siyah siyahlarda belirgindir.


Bir OLED ekranı, iPhone'ları rakip Samsung tarafından üretilen ve zaten bu görüntü teknolojisini kullanan akıllı telefonlarla eşit seviyeye getirebilir. Ancak, tüketicilerin üzerinde yer alan "telefon yorgunluğu" göz önüne alındığında, daha geniş bir tasarım şemasında çok önemli olmayabilir - yeni modeller için artan tasarım değişikliklerinden dolayı heyecan eksikliği ve zaten sahip olduğunuz telefonun yeterince iyi olduğu hissi. Bu, Apple ve Samsung gibi güç santrallerinde bile daha düz satışlara yol açtı.


Ocak ayında, Apple iPhone satışlarında son çeyrekte az bir büyüme ve cari çeyrekte beklenen bir düşüş bildirdi. Daha hızlı bir işlemciden ve yeni 3D Touch basınca duyarlı teknolojiden biraz daha fazlasını sunan iPhone 6S ve 6S Plus, ABD gibi ülkelerdeki insanları yükseltme konusunda ikna etmeye yetecek yeni özellikler ekleyemedi.


LCD’den OLED’e geçiş, Apple’ın yavaşlayan iPhone satışlarını canlandırmaya yönelik bir girişim olabilir. Samsung'un yeni Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge'i AMOLED (aktif matriks organik ışık yayan diyot) ekranlar kullanıyor. Bu tür ekranlarda yerleşik olarak bulunan güç tasarrufu teknolojisi sayesinde, Galaxy telefonlar, fazla pil şarjı olmadan saat, tarih ve diğer detayları gösteren her zaman açık ekranlarla birlikte gelir.


OLED ekranları bazı dezavantajlara neden olabilir. Üretimi LCD ekranlardan daha pahalıdır. Ayrıca, yaşlarını daha hızlı gösterebilirler ve belirli renklerin kalitesinde düşüşe neden olabilirler. Ancak Apple, smartwatch için zaten OLED ekranları kullanıyor.


Anahtar OLED ekranları hakkındaki en son söylentiler bir tuz tuzu ile alınmalıdır. Apple, bu kadar önemli bir yeni özellik sunmak için iPhone'un büyük bir yeni sürümünü bekliyor. 2017 iPhone büyük olasılıkla bu sonbaharda piyasaya sürülmek üzere iPhone 7'den küçük güncellemeler alacak olan 7'ler olacak.


Ayrıca, Apple tahminleri genellikle doğru olan KGI Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi, AppleInsider’e göre 2019’a kadar OLED ekranlarının iPhone’da açılacağına inanmadığını söyledi. Ancak Apple, daha önceki projeksiyonların önünde olabilirdi ve nihayet gelecek yılın iPhone'u için OLED ekranlarına geçmeye hazırdı.

Back