Banner
Ana sayfa > Sergi > İçerik

OLED Yanma Problemi Hakkında Ne Kadar Biliyorsunuz?

Mar 12, 2019

How much do you know about OLED burn-in problem


Her ne kadar cep telefonu şirketleri gelecekte LCD yerine OLED kullanmak istiyor olsa da, OLED ekranının hala bazı sorunları var.

 

Ekrandaki görüntünün kalıcı bir parçası - örneğin bir telefondaki gezinme düğmeleri veya bir kanal logosu, haber kayan yazı veya TV'deki bir skor tahtası - örneğin, başka ne olursa olsun hayalet bir arka plan olarak kaldığında yanma meydana gelir ekranda.

 

Sonuçta ikilem şu: Tüm organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlar yanabilir ve bildiğimiz her şeyden, standart sıvı kristal ekranlardan (LCD) daha hassastırlar. Ancak aynı OLED ekranlar LCD'den daha iyi görüntü kalitesi sunar.

 

Rtings'nin düşük parlaklıkta veya statik görüntü öğelerine sahip herhangi bir süre boyunca içerik göstermeden çalıştığı OLED ekranları, kalıcı yanma sorunları kanıtı olmadan 5.000 saatin üzerinde çalışıyor.

 

Yine de bu nitelikler, OLED TV markaları tarafından sağlanan ekran yanması önleme tavsiyesine gerçekten bağlı. Bu yüzden, Rtings araştırmasıyla ilgili gerçekten göze çarpan şey, bu ekran yanık tavsiyelerine uymazsanız ne kadar çabuk yanabileceği.

 

Bu nedenle, yalnızca yanma olasılığı korkusuyla ilgili birincil endişeniz varsa, karar çok basit: bunun yerine LCD tabanlı bir ekran satın alın. Ancak paranın satın alabileceği en iyi görüntü kalitesinden ödün verdiğinizi de bilin.

 

Ancak, düşünülen her şey yanma çoğu insan için problem olmamalıdır. Gördüğümüz tüm kanıtlardan, yanma, tipik olarak, bir kanal logosu gibi tek bir statik görüntü unsurunun ekranda tekrar tekrar çok uzun bir süre bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu, Fox News, ESPN veya MSNBC’yi her gün birkaç saat ekranda tutarsanız ve örneğin yeterince başka program izlemiyorsanız, bu bir sorundur. Ancak, görüntülenenleri değiştirdiğiniz sürece, şansınızı asla yanma ile karşı karşıya kalmazsınız.

 

OLED'in yanma problemi hakkında ne düşünüyorsunuz? OLED cep telefonunu tercih etmek ister misiniz?


Back