Banner
Ana sayfa > Sergi > İçerik

IPhone Price Cut Çin'deki Satışları Arttı

Mar 28, 2019

iPhone Price Cut Boosts Sales In China


Apple, son aylardaki kasvetli satış raporunu gördükten sonra Çin'de iPhone'larında büyük bir fiyat indirimi yaptı. İndirim, iPhone fiyatlarının orijinal ABD para birimi satıcı değerinden yerel Çin para birimine dönüştürülmesi şeklinde gelir. Son fiyat indiriminin ardından birçok iPhone biriminin satıldığı tespit edildi.

Apple Insider'a göre , UBS, iPhone'ların satış tahminlerinin 2019'un ikinci çeyreğinde 32.5-34.5 milyon adede olduğunu bildirdi. Ancak, bu artış, son iPhone'ların satışlarındaki artıştan kaynaklanmıyor. Aslında büyük bir kısmı eski iPhone modellerinin satışlarından geliyor. İPhone X, 2018 yılının son çeyreğine kadar yıllardır satışta olduğu için bu durum olağandışı.

Ülke genelinde fiyat indirimi şenlik sezonlarında yaygındır. Ancak, bu fiyat indiriminin bir şenlikten değil, Apple'ın XS ve XR modellerinde satış düşüşünden etkilendiği açık. Çinli bir Canalys analisti olan Mo Jia, fiyat düşüşünün Apple'ın distribütörlere gönderdiği fiyat düşüşünden kaynaklandığını ya da distribütörlerin telefonların fiyatını kendileri düşürdüğünden kaynaklandığını söyledi.

Çin'deki tüketicilerin iPhone'lara ilgisini kaybetmeye başlamasının nedenlerinden biri, yerel şirketler tarafından karşılaştırılabilir özelliklere sahip diğer akıllı telefon modellerinin üretilmesi ve daha ucuz fiyat etiketlerinde bulunması. Cupertino şirketi şimdi, Çin'deki pazar payını daha fazla etkileyebilecek Çinli rakiplerin rekabeti nedeniyle baskı altında.


Araştırma şirketi IDC'nin verilerine dayanarak CNBC , iPhone'ların sevkiyatlarının 2018'in son çeyreğinde yüzde 20 oranında düştüğünü bildirdi. Çinli rakiplerin yanı sıra, ekonomideki düşüş Apple'ın gelirinin Çin'de düşmesinin bir başka nedeni. Apple satışları düşerken, yerel mobil cihaz üreticisi Huawei, akıllı telefonlarının sevkiyatlarında% 23 artış gösterdi. Huawei geçen yıl dünyanın en büyük akıllı telefon satıcıları listesinde ikinci sırayı aldı.


iPhone Fiyat Kesimi Çin'de Satışı Artırdı

Back