Banner
Ana sayfa > Sergi > İçerik

Samsung'un Dinamik AMOLED'i: Sadece Bir Delme Deliğinden Çok Daha Fazlası

Mar 19, 2019

Samsung AMOLED


Yeni Samsung Galaxy S10 serisi, şirket için bir dizi ilke işaret ediyor, en önemli ilklerden biri de şirketin yeni Dynamic AMOLED ekran teknolojisinin ilk adımı. Panel, Infinity-O kesimi ile dikkatimizi çekti , ancak yeni Galaxy S10 ekranıyla göründüğünden çok daha fazlası var.

Daha fazla teknik özelliğe daha derine dalmadan önce, panel özelliklerine genel bir bakışla başlayalım. Ekran, zirve parlaklığı için yeni bir yüksekliğe vararak, göz kamaştırıcı 1.200 nit retina ışık verir. Samsung Galaxy S9'dan yüzde 13 arttı ve parlak güneş ışığında bile dış mekanda görüntülemenin sorun olmamasını sağlıyor.

Panel ayrıca ayrıntılı siyahlar ve vurgulamalar için derin 2.000.000: 1 kontrast oranına sahip. Samsung, bunu, tek bir LED'in çıkartabileceği (kapatmadan) mümkün olan en yüksek ila en düşük parlaklık kadar ölçer. Bu, panelin 10 bit HDR10 + oynatma desteği için bir nimettir - mobil endüstri için bir ilk.

Cesur, canlı renk üretimi

Samsung'a göre, Dynamic AMOLED, DCI-P3 renk alanının % 100'ünü vuran bir renk gamına sahiptir . Başka bir deyişle, panel, sRGB'den daha geniş renk alanından daha fazla faydalanan filmler gibi yüksek kaliteli içerik için esas olarak mükemmel renk üretimi sunmalıdır. Samsung'un ekranları nesiller boyunca DCI-P3'ü destekledi, ancak bu sefer de Renk Hacmi% 100 sertifikasına sahip. Bu aynı sertifika daha önce Samsung'un QLED TV dizisine verilmiştir.


Bunu başarmak için, Dynamic AMOLED, OLED'lerdeki organik maddeleri değiştirir (organik ışık yayan diyotlar). Bu nedenle, renk üretimindeki iyileşme, piksel altı mizanpajındaki bir değişiklikten gelmedi. Dynamic AMOLED, Samsung'un bir süredir kullandığı pentile kırmızı, yeşil ve mavi piksel düzenini koruyor.

Daha geniş bir renk gamı üretmeye yardımcı olmasının yanı sıra, bu yeni OLED malzemesi aynı zamanda güç tüketimini artırıyor. Bu özellikle daha büyük ekranlı telefonlarda beklenen pil ömrünü korumak için önemlidir. Örneğin, 6,7 inç Samsung Galaxy S10 5G gibi.

Bütün bunlar yeterli değilse, panel, renk doğruluğunu daha da artırmak için HDR10 + ton eşlemesini de destekliyor . Ton haritalama bilgileri, bazı HDR10 + dosyalarındaki kareler için meta veri olarak dahil edilir. Varsa, Samsung Galaxy S10 daha iyi görünen renkler için bu formatı okuyabilir. Ahize bu meta verileri de kendi HDR10 + video dosyalarına kaydedebilir.

Comfort Display ile daha az mavi ışık

Göz yorgunluğu ve mavi ışık bazı çevrelerde giderek daha popüler konular haline geliyor ve Samsung da burada önemli gelişmeler kaydetti. Dynamic AMOLED, mavi ışığı azaltmak için Comfort Display teknolojisine sahiptir ve TÜV Rheinland tarafından onaylanmıştır.

Bunu yapmak için, ekranın tepe mavi ışık dalga boyu yaklaşık 450 mm'den yaklaşık 465 mm'ye (bir grafiğe göz kulaklığıma dayanarak) değiştirildi. Bu, panelin mavi ışığının çoğunluğunu, göz yorgunluğuna neden olmakla bağlantılı olan 415 ve 455mm arasındaki “tehlike” alanından çıkarır. Sonuç olarak, mavi ışık emisyonu Galaxy S8 ve S9'daki yüzde 11,8'den Galaxy S10'daki sadece yüzde 6,9'a düşüyor. Samsung ayrıca bunun görüntü kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını da belirtti.

Galaxy S10, akşamları dinlenmenize yardımcı olacak bir yazılım mavi ışık filtresi seçeneği sunmaya devam ediyor. Bu aktif halde iken, mavi ışığın yüzde 99'u ekrandaki görüntüden kaldırılır. Bildirim gölgesindeki hızlı ayarlar menüsünde bir yazılım geçişi bulunabilir.

Samsung'un bugüne kadarki en iyi mobil paneli

Samsung'un Galaxy serisi, mobil ekran teknolojisi için her zaman yüksek bir bar ayarladı ve Galaxy S10 serisi bu trendi sürdürüyor. Dynamic AMOLED, şirketin en iyi ekran teknolojisi gibi görünüyor ve zımbalama deliğinden çok daha fazla sebep yüzünden görünüyor. Bu arada, Samsung'un üretim hattını tamamen yenilemesini gerektiren fantezi lazer teknolojisi ile kesiliyor. Detaylar için bir göze ne dersiniz?

Galaxy S10'un ekranı aynı zamanda bir dizi harika ve temel özelliği de saklıyor. Ultrasonik parmak izi tarayıcısı belki de büyük çizim olabilir, ancak iddiaya girerim, ortamdaki ışık algılayıcısının ekranda Wi-Fi simgesinin de yanında bulunduğunu farketmediniz mi? Aslında, telefonun yakınlık sensörü ve kulaklık hoparlörü Dynamic AMOLED panel tarafından da gizlenmiştir.

Samsung Galaxy S10 ve Dynamic AMOLED teknolojisi, şimdiye kadar üretilmiş en iyi mobil ekran olması için gereken her şeye sahip. Katlanabilir bir akıllı telefonun da ufukta olmasına rağmen , Samsung Display'in en iyileri henüz gelmedi.

Samsung'un Dynamic AMOLED: Bir delikten çok daha fazlası


Back