Banner
Ana sayfa > Sergi > İçerik

LED LCD ve OLED Ekran Arasındaki Fark Nedir?

Mar 14, 2019

What the difference between LED LCD and OLED display


LED LCD ekran yavaş yavaş cep telefonu pazarından çıkacak, OLED gelecekte ana ekran haline geliyor. LED LCD ile OLED ekran arasındaki farkın hangisinin seçim için uygun olduğunu bulmamıza yardımcı olabilecek ne olduğunu bilmek zorundayız.

 

Özet olarak, LED LCD ekranlar piksellerini aydınlatmak için bir arka ışık kullanırken, OLED'in pikselleri aslında kendi ışıklarını üretir. LCD teknolojisi “aktarıcı” iken OLED'in “yayıcı” olarak adlandırılan piksellerini duyabilirsiniz.

 

OLED ekranın ışığı piksel bazında kontrol edilebilir. Bu tür el becerisi bir LED LCD ile mümkün değil - ancak aşağıda da göreceğimiz dezavantajlar var.

 

Daha ucuz LCD ekranlı telefonlarda, LED LCD ekranlar, LED'lerin tam olarak ekranın yanına oturdukları, tam arkasına değil, "kenar aydınlatma" kullanma eğilimindedir. Bu LED'lerden gelen ışık daha sonra onu kırmızı, yeşil ve mavi piksellerden ve gözlerimizden besleyen bir matristen ateşlenir.

 

LED LCD ekranlar OLED'den daha parlaktır. Bu, TV dünyasında büyük bir sorun, ancak daha çok açık havada kullanılan akıllı telefonlar için, parlak güneş ışığında.

 

Parlaklık genellikle “sirkelerde” ölçülür - kabaca metrekare başına bir mum ışığı. OLED donanımlı iPhone X, 625 nit'lik tipik bir zirve parlaklığına sahipken, LCD ekranlı LG G7, 1000 nit'lik bir zirve talep ediyor. TV dünyasında daha da ileri gidiyor - Samsung'un QLED TV'leri 2000 gecenin üzerine çıkabiliyor.

 

İçeriği ortam ışığında veya güneş ışığında görüntülerken, aynı zamanda yüksek dinamik aralıktaki videolarda da parlaklık önemlidir. Bu, televizyonlar için daha fazla geçerlidir, ancak telefonlar giderek daha fazla video performansına sahiptir ve bu nedenle bu pazarda da önemlidir. Parlaklık seviyesi yükseldikçe, HDR'nin yarısı olan görsel etki de artar.

 

Karanlık bir odaya bir LCD ekran alın ve tamamen siyah bir görüntünün parçalarının aslında siyah olmadığını fark edebilirsiniz, çünkü arka aydınlatmanın (veya kenar aydınlatmasının) göründüğünü hala görebilirsiniz.

 

İyi bir LCD ekran kontrast oranı 1.000: 1 olabilir, bu da beyazların siyahlardan bin kat daha parlak olduğu anlamına gelir.

 

OLED ekranındaki kontrast çok daha yüksektir. Bir OLED ekranı karardığında pikseller hiç ışık üretmez. Bundan daha karanlık olamazsın. Bu, sonsuz kontrast oranı elde etmenizi sağlar, ancak ne kadar harika göründüğü, LED'lerin yandıklarında ne kadar parlak olabileceğine bağlı olsa da

 

OLED panelleri, özellikle teknoloji çok ince ve pikseller yüzeye çok yakın olduğu için mükemmel görüş açılarına sahiptir. Telefonlar için görüş açıları çok önemlidir, çünkü elinizi yüzünüze tam olarak paralel tutmuyorsunuz.

 

Görüş açıları genellikle LCD'lerde daha kötüdür, ancak bu kullanılan ekran teknolojisine bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Ve çok çeşitli LCD paneller var.

Belki de en temel olanı bükülmüş nematiktir (TN). Bu, bütçe bilgisayar monitörlerinde, ucuz dizüstü bilgisayarlarda ve çok düşük maliyetli bazı telefonlarda kullanılan türdür. Zayıf açılı görüntüleme sunar. Bilgisayarınızın ekranının belirli bir açıdan tamamen gölgeli göründüğünü fark ettiyseniz, o zaman muhtemelen bükülmüş bir nematik paneldir.

 

Neyse ki, birçok LCD cihaz bugünlerde IPS panellerini kullanıyor. Bu, "düzlem içi anahtarlama" anlamına gelir ve genellikle çok daha iyi renk performansı ve çarpıcı şekilde geliştirilmiş görüntüleme açıları sağlar.

 

IPS ve LED LCD'lerin birbirini dışlamadığını unutmamak gerekir; Yapılması gereken bir başka jargon. Pazarlamadaki bulanıklığa dikkat edin ve doğrudan teknik özellik sayfasına gidin.

 

En yeni LCD ekranlar harika doğal görünümlü renkler üretebilir. Bununla birlikte, görüş açılarında olduğu gibi, kullanılan spesifik teknolojiye bağlıdır.

 

OLED'in mücadele ettiği yerler renklidir. Yani, gerçekten parlak sahneler bir OLED panelinin renk doygunluğu seviyelerini koruma yeteneğini zorlayabilir. LCD tercih üreticilerinin işaret etmekten zevk aldığı bir zayıflık.

 

Ekran üreticileri, LCD'nin çeşitli sınırlamalarını değiştirmek ve geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. OLED'in önümüzdeki birkaç yıldaki işi daha ucuz ve daha parlak olmak olsa da, LCD'de daha belirgin gelişmeler görüyoruz.

 

Belki de en akılda kalıcı olan “kuantum noktası” dır. LCD'nin arka ışığına yaklaşmanın yeni bir yolu. Beyaz LED kullanmak yerine, kuantum noktalı bir ekran, dalga boyunu değiştirerek ışığı farklı renklere dönüştürmek için mavi LED'ler ve çeşitli boyutlardaki “nanokristaller” kullanır.

 

Samsung, birkaç yıldır kuantum nokta teknolojisini sallıyor ve şirketin en son gelişimi aslında LCD'yi (takma QLED) OLED performansına daha da yaklaştırıyor. Samsung, nanokristalleri metalik bir alaşıma sardı ve LCD panellerle ilgili kontrast ve görüntüleme açısı sorunlarını gideren aydınlatma sistemini reddetti.

 

Bu yakın bir arama, ancak LCD kesinlikle saf sayılar açısından OLED'den daha iyi. LED LCD çok daha uzun zamandır etrafta ve piyasaya doygunluğa gelince başlaması için daha ucuz. Bununla birlikte, OLED mükemmel bir lüks seçenektir ve OLED teknolojisi hız kazanıyor. OLED zaten karanlık ve aydınlatma hassasiyetinde LED LCD'den çok daha iyi.

 

Sınırlı bir bütçeyle uğraşıyorsanız, telefon, monitör, dizüstü bilgisayar veya TV satın alıyor olsanız bile, kesinlikle bir LCD ekranla biteceksiniz. Bu arada, OLED daha lüks bir teklif olmaya devam ediyor.

 

Ancak LCD'nin baskınlığı yavaş yavaş parçalanıyor; OLED teknolojisi hızla gelişiyor.

 

Hangisi daha iyi? Parayı denklemden çıkarsanız bile, bu gerçekten kişisel zevkinize gelir. OLED veya LCD LED mükemmel değildir. Bazıları OLED'in karanlığı kullanma becerisini ve aydınlatma hassasiyetini vurgular. Diğerleri, LCD'nin daha parlak olma özelliğini ve renkleri parlak seviyelerde tutmayı tercih eder.

 


Back